BAŞKAN' DAN MESAJ

YÖNETİM KURULU BAŞKANI’MIZIN MESAJI


Değerli iş ortaklarımız ve sektör kuruluşlarımız;

Öncelikle DEREGRUP Ailesi olarak, son günlerde sıklıkla yaşanan patlamalarda can ve mal kaybına uğrayan kardeşlerimiz, aileleri ve işverenlerinin adına büyük bir üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Ülkemizde meydana gelen ve gittikçe tehdit unsuru haline gelen patlayıcı ortamları ihtiva eden tesis ve işyerlerinde patlama, infilak ve yangınları önlemek için acil tedbirlerin alınması hususu ciddi önem taşımaktadır.

Yakın zamanda Ankara Ostim’de ardı ardına yaşanan 2 patlama, Antalya’da yaşanan üzüntü verici diğer bir patlama en son da Soma’da yaşanan patlamanın ardından artık bu konunun ciddiyetinin farkına varılması gerektiğini düşünüyoruz.

Keza geçtiğimiz senelerde 30 kardeşimizin ölümüne sebep olan Zonguldak’taki patlamanın da kıvılcımdan kaynaklandığını bugün hepimiz biliyoruz. Çünkü patlayıcı gazlar kıvılcımla birleştiği zaman patlama gerçekleşir. Zonguldak’taki patlamanın bilirkişi raporu şöyle diyor.alevsızdırmaz donanımın kullanımındaki ve denetimindeki yetersizlik’

Patlamaların yaşanma riskinin en çok olduğu yerler maden ocakları, gaz dolum tesisleri, akaryakıt istasyonları, kimya fabrikaları, doğalgazla ilgili her türlü birim ve daha sayamadığımız tüm riskli sektörlerde ufak önlemlerle bu kayıpların önüne geçmemiz mümkün.

Ülkemizde yönetmelik ve kanunlar da patlama riski olan tehlikeli bölgelerde kıvılcım çıkarmaz özellikte olan ürünlerin kullanılması gerektiğini vurguluyor. Yönetmelikleri yayımlayan Bakanlıklarımız kısmen de olsa uygulamalara başlamış ve devam etmektedirler. Ancak bilinçsizlikten kaynaklanan farklı ve yanlış denetim, iş güvenliği konusunda eğitimsiz personel çalıştırılması ve en önemlisi uygunsuz ekipman kullanması patlama ve yangın olaylarını daha da tetiklemektedir.

Üzülerek söylüyorum ki, günümüzde işverenlerin çoğu gerek maliyetleri düşürmek gerekse denetimlerin eksikliği açısından kıvılcım çıkaran ürün gruplarını kullanarak hem çalışanlarının ve hem de kendilerinin hayatlarını risk altına sokuyorlar. İş güvenliği eğitimlerinin eksikliğini de göz ardı etmememiz lazım.

Bu konuda işletme sahiplerine ve iş güvenlik uzmanlarına, özel ve kamu kuruluşlarına birçok görevler düşmektedir. Her şeyden önce işletme sahibinin bilinçli bir şekilde tesis kurması ve kullandığı ekipmanların uygun olması, çalışan personeline eğitim aldırması gerekmektedir

Sonuçta bir gerçek ile karşı karşıya kalıyoruz. Sıklıkla yaşanan patlamalar ve alınmayan önlemler ve ölümler…

Aslında bu konuda biz ülke olarak bir adım öndeyiz. Kıvılcım çıkarmaz özellikte olan materyalleri dünyada üretebilen çok az sayıda firma var. Bu firmalardan sadece ikisi alaşımın bu özelliğini berilyum kullanmadan yakalayabiliyor ve bu iki firmadan biri, bir Türk firması.

Bizi şaşırtan, böyle bir imkan varken ürünlerimize yurtdışından gelen taleplerin iç piyasanın kat kat üstünde olması. Avrupa ve Amerika da bu ürünler 1917 yılından beri kullanılmaktadır. Tabi bu durum diğer ülkelerin patlamalara can ve mal kayıplarına kısacası iş sağlığı ve güvenliğine karşı ne kadar bilinçli olduğunu ve önlemler alabildiğini gösteriyor.

Biz DEREGRUP ailesi olarak kıvılcım çıkarmaz özellikte olan el aletlerimizi ilk olarak 1986 yılında İzmir’de üretmeye başladık. Türkiye’deki tek yerli üreticiyiz. Bugün 2000 çeşit ürünümüzle her türlü belgeye sahibiz. Yönetmeliklere, TSEN ve ATEX standartlarına uygun üretimlerimizle diğer ülkelerdeki az sayıdaki üreticiyle rekabet edebilir durumdayız. Exproof ve müfredatları konusunda Türkiye’nin diğer ülkelerden asla geri kalmaması için elinden geleni yapmaya çalışmaktayız. Ürünümüzün en büyük özelliği her Zone’da kullanılabilen berilyum içermeyen dünyadaki tek ürün olması.

İlk hedefimiz yaşanan patlama ve yanma sonucu meydana gelen olayların minimum seviyeye inmesi ve hatta alınacak tedbirler ışığında bertaraf edilmesidir.

Türkiye geneli verdiğimiz ücretsiz eğitimler ile de satıcı değil çözüm ortağı bir kuruluş olduğumuzu vurgulamaktayız.

Patlayıcı, parlayıcı ve kolay yanıcı maddelerin işlendiği, depolandığı ve taşındığı yerlerde yapılması gereken ani mekanik operasyon ve müdahalelerde patlama, infilak ve yangınlara karşı emniyetle kullanılan kıvılcım çıkarmaz el aletleri mal, can ve iş kayıplarının ciddi şekilde önüne geçer.

Sonuç olarak biz diyoruz ki küçük önlemler büyük kazaları önler. Önleminizi önceden alınız.

Sağlık ve güven dolu günler dilerim.

Deniz DERE

Yönetim Kurulu Başkanı